"To the world you may be one person...but to one person you may be the world..."

About Me

I grew up in a village of 500 people and now live in a beach town of 10 000. Wife to Jeff, Mama to Makenna and Jack. This is my place to share what's up with us, and the place where I sometimes need to pour my heart out about the not so sunshiney moments. This is my happy place. Thanks for stopping by :) Copyright 2012 by Melissa Wormington, that no part of this blog may be reproduced in any form or by any electronic or mechanical means, without permission from the publisher.
View my complete profile

The Wormingtons

The Wormingtons
Jeff, Makenna, Jack and Melissa. Spring 2012. Photo credit: Tricia Denomme/Hope Photography

Friday, May 14, 2010

Meal Plan!

Last week, for a few reasons (mostly because I just didn't get around to it), i didn't make a meal plan. and the results were...terrible! It is so easy for us to fall into the trap of eating quick, processed, crappy food every night. I truly do need to pre-plan it in order to ensure we are eating (somewhat) healthy. I think after a few weeks of doing a meal plan, and then not doing one last week, Jeff noticed the difference too, because he insisted on doing one and then grocery shopping for it tonight.


Saturday: BBQ steak, cheesy potatoes and veg

Sunday: Pasta with spinach and ground chicken

Monday: Chicken Divan and Rice

Tuesday: Hotdogs (I am not home for supper)

Wednesday: Chicken Fingers and Sweet potato fries...did you see the sweet deal on "Janes" chicken fingers, nuggets and burgers at Zehrs? On sale for $4.99...a savings of $7 off per box!
Jeff is not home for supper

Thursday: Quesadillias

Friday: Pizza


Lyn Noble said...

Seriously he grocery shops without you being sick...I have to be on my deathbed before I can convince Brandon to even go near Zehrs!

Melissa said...

jeff likes to cook more than I do, so he doesn't mind grocerys hopping. He;s not one to comparison price things, or stick to a budget or list though, which can sometimes be a bad thing. lol, i remember one time, YEARS ago, he bought lunchmeat, paid no attention to the price per 100 grams and ended up paying $13. He paid attention after that.